header

IP Kamerové systémy

Tisk Email
Co je IP?sledování? 

Zkratka IP značí Internet Protocol, což je nejužívanější protokol pro komunikaci v počítačových sítích a Internetu. Bezpečnostní systém založený na IP vytváří digitalizovaný video signál, který se přenáší po drátových nebo bezdrátových sítích. To umožňuje vzdálené monitorování a nahrávání až na vzdálenost, kam síť sahá. Dále toto uspořádání umožňuje integraci s dalšími systémy jako je např. systém kontroly přístupu. Nejrychleji rostoucí oblastí mezi sledovacími systémy jsou právě IP kamerové systémy. Jejich rozvoj je možný právě díky prudkému rozvoji komunikačních sítí a snižování cen za přenesené množství dat. Obecně je možné konstatovat, že podíl IP kamerových systémů bude nadále prudce narůstat a celkový trend směřuje k digitalizaci stávajících, již instalovaných analogových systémů. Je jisté, že IP systémům je předurčeno v blízké době ovládnout trh. Tyto kamery jsou přímo připojeny do sítě na bázi IP, umožňují uživatelům mít kamery na vzdálených lokalitách a prohlížet, zaznamenávat a analyzovat data z jiného místa, nebo dokonce z několika míst, a to přes lokální síť nebo Internet.  Nezáleží již na tom, zda jde o IP kamery, analogové kamery připojené do sítě přes video servery, případně kombinaci obou variant, neboť se ukazuje, že IP systémy lze použít téměř ve všech aplikacích. V mnoha konkrétních aplikacích revoluční IP technologie nahrazuje analogová řešení z důvodu snížení nákladů, či zvýšení bezpečnosti. V jiných případech jsou tyto systémy použity poprvé, čímž se otvírají dříve netušené možnosti. Díky svojí své všestrannosti nejsou IP systémy používány pouze pro zkvalitnění stávajících systémů, ale mají také mnoho možností využití, jako například:

  • Vzdělávání ? vzdálené sledování a zabezpečení dětských hřišť, chodeb, učeben stejně jako budov samotných
  • Doprava ? vzdálené sledování železničních stanic i kolejí, dálnic a letišť
  • Bankovnictví ? obvyklé zabezpečení budov bank, poboček i bankomatů
  • Státní správa ? integrace do stávajících systémů
  • Obchod ? zabezpečení a vzdálené monitorování za účelem zvýšení bezpečnosti a účinnosti vedení obchodu
  • Průmysl ? sledování výrobního procesu, logistiky a skladů, atd.
  • Cestovní ruch - sledování atraktivních turistických míst

Proč je okolo IP?sledování tolik nedorozumění? Jako u každé jiné nové a revoluční technologie prochází trh nejprve stadiem jejího poznávání. Čím složitější a méně rozšířená je nová technologie, tím déle trvá stadium vzdělávání trhu. V této fázi ?výuky? trhu je pochopitelné, že je ve vzdělanosti mnoho bílých míst a vznikají nedorozumění. A to je výborné podhoubí pro vznik mýtů a polopravd, případně úmyslně šířených dezinformací ze strany konkurence.. IP systémy jsou v podstatě velmi jednoduché, jejich hlavní ?problém? tkví v tom, že jejich ?IP? část přenáší tyto systémy z oblasti zabezpečení do světa IT, což je pro mnohé neznámou oblastí. Z tohoto důvodu nová technologie rozdmýchává obavy a podporuje stávající stav. Fakt, že IP systémy přímo soutěží s digitálními videorekordéry (DVR) vzbuzuje mnoho hádek nejen proto, že DVR jsou mnohými považovány za konečné, a tedy i nejlepší řešení. Nyní si můžeme některé z mýtů a polopravd probrat blíže.

 

Deset mýtů o IP kamerách

1. Nejnovější a nejlepší technologie pro CCTV jsou digitální videorekordéry

Mnoho lidí se domnívá, že použitím DVR (digitální videorekordér) se systém stává plně digitálním a síťovým ? to samozřejmě není pravda. Použití DVR má sice mnoho výhod oproti VCR (klasická videa), ale nadále potřebujete všechny další doplňky, nutné pro provoz DVR. Především klasické analogové kabely, které samy o sobě zhoršují kvalitu obrazu a navíc jsou velmi drahé. Tyto nevýhody použití IP kamer odstraňuje, IP kamery mají všechny vlastnosti DVR a nabízí mnohé navíc:
? Počet kamer ? počet kamer od jedné do tisíců, přírůstek počtu po jedné ? na rozdíl od světa DVR, kde je nutné případně zakoupit další DVR, pokud jsou všechny konektory v původním DVR obsazeny.
? IP kamery navíc nabízejí libovolnou rychlost snímání obrazu pro každou kameru zvlášť.
? Při použití IP kamerové technologie neexistuje degradace signálu přenosem! V případě modelů kamer řady 2xxx je signál přenášen v plném PAL rozlišení (704x576) a díky IP technologii přenosu opět bez jakýchkoli ztrát.
? Levnější infrastruktura ? mnoho budov má již vybudovanou strukturovanou kabeláž ? pro IP systém není potřeba zatahovat žádné další nové kabely (nejdražší část analogových CCTV systémů). Na jednom typu sítě (IP) lze provozovat data, video, hlas atd., a to velmi úsporně. Jedna kamera Vivotek využívá v plném režimu (včetně zvuku) pouze max. 1.2 Mbit./s.
? Vzdálený přístup ? jakákoliv obrazová data (záznam i živý obraz) jsou přístupná a ovladatelná z celého světa přes drátové i bezdrátové sítě. Data lze přitom dobře zabezpečit. Navíc systém na principu IP umožňuje další možnosti nemyslitelné ve světě analogového sledování ? klientský přístup nemusí být pouze z PC, ale také z PDA, nebo i telefonu.
? Použití mnoha inteligentních prvků již na úrovni kamery ? detekce pohybu, správa událostí, senzorové vstupy, reléové výstupy, datum a čas a další zabudované funkce umožňují kamerám inteligentní rozhodování kdy a komu posílat zprávu o alarmech, kdy a kam posílat video, v jakém rozlišení, atd.
? Levnější vybudování systému ? ukazuje se, že v mnoha případech je již dnes systém postavený na IP technologii levnější, než klasický analogový systém s DVR. Otevřená a standardizovaná Ethernet síť, server a záznamové zařízení umožňují výběr mezi IP a klasickými systémy. A to je jenom hardware ? navíc je nutné započítat i dostupnější instalaci, správu a větší možnosti práce s daným systémem. Je tedy jasné, že systém postavený na bázi IP kamer lze často pořídit a provozovat mnohem levněji. Je důležité si uvědomit, že čím rozsáhlejší IP kamerový systém budujeme, tím vyjde v celkovém souhrnu levněji. Mezi další přednosti patří i rychlost instalace IP kamerových systémů.

2. IP technologie je neprověřená. A pokud ano, proč se tedy nepoužívá více?

Ve skutečnosti má tento mýtus více co dělat s konkurencí na trhu než s výkonem a kvalitou IP systémů. IP?sledování je poměrně nová technologie a mnoho velkých firem nabízí konkurenční řešení ? DVR. Je přirozené, že tyto společnosti se snaží chránit svoje investice v oblasti DVR. Hovoří proto o ?osvědčených řešeních?, o ?stabilním výkonu a kvalitě? apod.. Všechna tato tvrzení jsou ve skutečnosti mýty, ačkoli samy konkurenční společnosti cítí, že rozvoj IP kamerových systémů je nezadržitelný. Máte snad pocit, že se blíží konec Internetu, nebo že nepokračuje standardizace systémů sítí, snižování jejich pořizovacích nákladů při současném zvyšování propustnosti sítí a jejich rychlosti? Pokud ano, pak IP technologie není určena pro Vás. Pravdou ovšem zůstává, že počet instalací IP řešení rychle přibývá a trh si již uvědomuje všechny přednosti IP. Nyní nastává rapidní vzestup instalace systémů na bázi IP. (Je to podobné, jako s technologíí CD, či DVD disků ? zpočátku jsme se nevěřícně dívali, a najednou nastal obrovský rozmach ? ceny díky masovému rozšíření příznivě klesly a dnes se za pár korun vkládají tyto nosiče do časopisů, vytváříme si vlastní CD s hudbou, filmy, apod...)

3. IP?sledování nemůže splnit požadavky opravdu velkých systémů

Ve skutečnosti se ukázalo, že čím vyšší výkon je požadován, tím více jsou IP koncepce konkurenceschopné. Již jsme si ukázali mnoho předností IP kamer, ale koncovým zákazníkům obvykle připadá nejpůsobivější možný počet kamer. Společnosti zabývající se instalacemi kamerových systémů často dostávají požadavky na dodávku systémů o 200?300 kamerách a více. Největší současná instalace čítá 1300 kamer ? z čehož některé aplikace byly vysoce bezpečnostní ? šlo např. o mezinárodní letiště, věznice atd. Tento mýtus je snadné vyvrátit ? prostě se ukázalo, že pro IP systémy není problém splnit požadavky rozsáhlých systémů. Pro IP systém je totiž množství kamer nevýznamné, důležité je pouze mít vhodně navrženou síť s ohledem na množství dat. Výsledný systém může bez problémů využívat 10, 100 či více kamer? Ve skutečnosti je v současné době trendem, že např. pro rozsáhlé systémy (např. státní a letištní dozor) bývá preferována architektura IP, což ještě před nedávnem nebylo možné. S měřítkem velikosti roste i měřítko výhodnosti pořizovacích nákladů.

4. Kvalita obrazu síťových kamer není tak dobrá jako u kamer analogových

Dobrý fotoaparát činí kvalitním mj. i dobrý objektiv. Optika zůstane optikou. Síťové kamery mají stejně kvalitní optiku, jako kamery analogové. Všichni víme, že jde vždy jen o požadavky na použití a od nich se odvíjející cenu výrobku. Podobné je to i se snímacími prvky (CCD). Dokonce spíše naopak ? tak jako se kupředu řítí vývoj procesorů, pamětí, záznamových zařízení, atd., - obecně tedy vývoj informačních technologií, tak se neustále vyvíjí technologie, založené na CCD čipech. To ve výsledku znamená jejich postupné zkvalitňování a zlevňování. Navíc lze použitím IP video serverů implementovat do Ethernet sítě speciální nebo již funkční analogové kamery. Můžeme tak např. vytvořit IP kamerový systém z analogového, již instalovaného systému. Pozor, s analogovými kamerami musíme srovnávat kvalitní, profesionální síťové kamery, není tedy dobré si síťové kamery plést s levnými, tzv. WEB kamerami, které se používají pouze pro zatraktivnění webových stránek. Tyto výrobky jsou spíše ?hračky? - jsou sice levné, avšak pro naše účely IP sledování naprosto nevýkonné a nepoužitelné. A dále nezapomínejme, že analogové kamery jsou omezené rozlišením 0,4 MPix podle standardů PAL/SECAM. Současné digitální kamery pro zabezpečení již dosahují rozlišení minimálně 1,3 MPix a jednotlivé modely se neustále zlepšují.

5. Síťové kamery jsou dražší než analogové, proto IP systémy jsou příliš drahé

a) Ano, srovnatelná síťová kamera je dražší než kamera analogová. Vždyť má také více funkcí ?digitalizace a komprese obrazu, již zabudovaná jistá inteligence, atd.

b) Sečteme-li cenu hardwaru (kamery, kabeláž, záznam), pak již cena IP systému vyjde přibližně stejná jako analogový systém s DVR.

c) Připočteme-li navíc cenu instalace, zjistíme, že IP systémy jsou ve skutečnosti levnější než srovnatelné analogové systémy.

S přihlédnutím k uvedeným faktům dojdeme k závěru, že cena jednotlivých komponent není rozhodující, jediným kritériem by se měl stát podíl ceny jedné kamery na celkové ceně systému. Ovšem v případě analogových systémů je nutné instalovat koaxiální vedení. Analogové systémy navíc potřebují pro ovládání kamer (PTZ) další kabeláž, zatímco IP kamery nikoli. Další výhodou IP systémů je možnost použití napájení kamer přes Ethernet síť, čímž ušetříme za napájecí kabeláž a navíc připojíme kamery na zálohované napájení umístěné v IT centru, atd?.

Malé srovnání zapojení analogové kamery a IP kamery (oba systémy splňují shodné požadavky):
1) Koaxiální kabel
2) Napájení 12V
3) Relé
4) Senzor
5) Audio In
6) Audio Out
7) RS-485

Analogové připojení: Ethernet připojení:
Osm různých kabelů! (nároky na prostor, Jediný kabel ? Ethernet
práci i cenu za jednotlivá kabelová vedení?) (většinou již instalovaný?)
RJ-45

6. Pokud již mám analogový systém, IP pro mě není řešením, neboť potřebuji DVR.

Opět jde o jeden z mýtů prodejců DVR. Ve skutečnosti technologie video serverů tento mýtus snadno zboří, neboť převádí analogový video signál do digitální formy přenositelné po počítačové síti, čímž mění jakoukoliv analogovou kameru v kameru digitální. Většina IP systémů dneška používá kombinaci jak analogových kamer připojených do sítě přes video servery, tak plně digitálních síťových kamer. Použití již zakoupených analogových kamer není překážkou k využívání všech výhod IP architektury. Je třeba si uvědomit, že tvůrci video serverů měli důvod k jejich vývoji. Tím důvodem byla právě snadnější možnost přechodu ze starších analogových systémů na novější a výhodnější IP systémy.

7. Přenos všech dat mi zahltí síť, což činí tuto technologii nepoužitelnou

Máte-li pouze několik kamer, bude počítačová síť Fast Ethernet (100 MB) postačující. Obvyklá potřebná šířka přenosového pásma jedné kamery je od 0,2 do 4 MBps, podle komprese, rozlišení a rychlosti snímání, z čehož je zřejmé, že běžná 100 MB síť skutečně bez znatelných prodlev zvládne i více kamer. Při instalaci více kamer a video serverů doporučujeme použít další síť, nebo oddělit provoz pomocí virtuálních sítí VLAN.
Navíc ? vzhledem k jisté ?vrozené? inteligenci kamer se tyto mohou samostatně rozhodovat, kdy a jaké informace mají vysílat v závislosti na detekovaném pohybu, datu, času, apod. Informace od kamery se přenáší a ukládá jen tehdy, když ji kamera vyhodnotí jako nutnou. V praxi to bývá průměrně pouhých 10% celkového času, tedy 90% času se nevysílá nic, vše záleží na nastavení systému. Tento aspekt lze ještě zvýraznit a je velmi zajímavý, používáme-li např. veřejné datové sítě s úhradou za přenesená data. V takovém případě jsou naše náklady za používání sítě skutečně minimální, neboť data jsou přenášena prakticky pouze v situacích, které definuje sám uživatel (např. 1x za určitý čas zaslaný snímek
sledovaného prostoru, či informace pouze v případě poplachu, apod..).

8. Přenos videa přes IP sítě není bezpečný

Opak je pravdou. Při využití základních bezpečnostních prvků a dodržování bezpečnostních pravidel. Přestože je Internet používán hlavně pro sdílení veřejných informací, může být samozřejmě použit i pro přenos citlivých informací. Za předpokladu, jsou správně použity bezpečnostní prvky jako firewally, virtuální privátní sítě a šifrování dat. Vlády světa také nediskutují např. o technologiích digitálního podpisu a tyto technologie (včetně vlády ČR) podporují a zavádí. Pokud používají Internet jako přenosovou cestu také banky a finanční instituce, je jistě bezpečný i pro přenos videa z bezpečnostních kamer. V kontrastu s touto skutečností naopak analogové kamery neumožňují šifrování dat ani autentifikaci uživatelů, což činí systém snadno napadnutelný pro každého, kdo k němu napojí svoje zařízení. Každý pak může sledovat ?zabezpečený? přenos videa, nebo dokonce do této sítě dodávat falešné informace. To je v IP systému naprosto vyloučené!

9. IP?dozor není důvěryhodný jako klasický systém, síť může např. ?spadnout?..

V začátcích IP sítí během 60. a 70. let minulého století byla decentralizace jedním z hlavních požadavků. Proto i dnes mohou mít přenosové cesty, aplikační servery, datová úložiště a switche několik paralelních vrstev služeb a náhradní komunikační cesty. Datová úložiště mohou být umístěná v
zabezpečených prostorech mimo objekt, servery mohou využívat záložní napěťové zdroje, hot?swap RAID disky, paměť s opravou chyb či dvojité síťové karty. To vše záleží ryze na správci sítě a ačkoliv malé sítě nejspíš nevyužijí všechny možnosti, použití kvalitních IT komponentů učiní z IP sítě rozhodně spolehlivější řešení než CCTV s VCR nebo ?černými krabicemi? DVR. Opět bychom neměli zapomínat, že použití standardního serverového a síťového vybavení činí výměnu jakéhokoliv vadného hardwaru levnější a podstatně snazší než v případě poruchy DVR.

10. IP?dozor je hudbou 5 let vzdálené budoucnosti

Ano ? budu-li s ohledem na svoje obchodní zájmy chtít co nejpozději začít nabízet IP kamery, budu zákazníkovi tvrdit totéž.. Mohu ovšem také říkat, že jde o hudbu sedmi, deseti, či více let vzdálené budoucnosti? Pravdou ovšem je, že IP systémy jsou hudbou již současnosti a ? jak se zdá ? budoucnost budou mít velmi světlou? Je nutné si uvědomit, že pro společnosti, zabývající se analogovými systémy je již samotný přechod na
nabídku modernějších IP technologií nevýhodný a to nejen z hlediska nižších pořizovacích nákladů za IP systémy. Všichni jsme svým způsobem konzervativní a tedy neradi přecházíme na něco nového, námi nevyzkoušeného. Navíc musí tyto společnosti svým stávajícím zákazníkům často vysvětlovat, proč je dobré odklonit se od něčeho, co samy donedávna nabízely. A to je pochopitelně pro ně nepříjemná komunikace, nutnost vyškolení nových pracovníků, získání nových zkušeností, atd? První síťové kamery byly trhu představeny v průběhu roku 1996 a jen v ČR jsou těchto zařízení ?budoucnosti? do dnešního dne nainstalováno již tisíce a poptávka po nich stále stoupá. Jejich cena, výkon, spolehlivost či jakékoliv jiné měřítko prokázaly, že IP systémy jsou řešením dneška a že se budou neustále vyvíjet a zdokonalovat. Budou tedy ?řešením budoucnosti? nejen dnes, ale skutečně také v budoucnu.

Věříme, že jsme v tomto textu jsme pomohli vyvrátit několik nejčastějších mýtů a polopravd o IP kamerových systémech. Prokázali jsme, že tyto systémy jsou velmi variabilní a přitom výkonné, dokáží efektivně využívat kapacitu firemních počítačových sítí, čímž přináší velké finanční a technické výhody ve srovnání s technologií DVR, která již dnes i mnohými odborníky přestává být považována za nejlepší možné řešení dneška?
Víme, že IP systémy jsou řešením zítřka. Jsou velmi spolehlivé, velmi flexibilní, založené na plně funkčních a cenově přijatelných kamerách a dalších kvalitních a vyzkoušených technologiích.


Sdílejte s přátely

      

Server

Stránky běží na vlastním linuxovém serveru umístěném na páteřní lince. Jako HTTP server jsme zvolili APACHE.

Mysql

Jako databázový server jsme se rozhodli pro využití MySQL 5.

ABM Morava

počítače

eshop

it

výpočetní technika

hardware

software

internet

tvorba www stránek

programování

linux

microsoft

hosting

acer Executive partner

Hewlett packard Preferred partner

Microsoft gold partner

Joomla 1.5 Templates by JoomlaShine.com
TOPlist